Forside

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å Stadsguardien



Stempler i dansk sølv og guld

1890 - 2017

G

Copyright 1996 - 2017 - www.nobelantik.dk

Stemplets tekst - - - - - - Ejer - - - - - - - By - - - - - - Start & Ophør



G.................................................Guldsmedehøjskolen - Copenhagen 1955 - 1973
G.................................................Globe smykker Aps - Storvolde 2010 - ?
G4Y.............................................Giza4Yuo Aps - Lunderskov 2010 ?
G.A.............................................Gunnar Andresen - Viborg 1961 - 1971
G.A.............................................C.Gottschalck Andersen - Charlottenlund 1946 - 1957
G.A.............................................Gunnar Andreasen - Sæby 1986 - 1994
GAARN......................................lb Gaarn - Køge 1982 - 1993www.nobelantik.dk
GAARN......................................Henriette M. Gaarn / Gaarn`s Guldsmedie - Køge 1994 - 1994
Gaarn..........................................lbGaarn - Copenhagen 1969 - 1974
GAB...........................................Gab Design - Lyngby 1980 - 1985
GAB...........................................Gab Design - Lyngby 1985 - ?
Gabrielsen..................................Gabrielsens Guldsmedie - Egtved 1979 - 2005
Gabrielsen P...............................B. Gabrielsen Pedersen - Kolding 1969 - 1980
GAD...........................................Gabriella Anastasia Donnerborg - Aalborg 2007 - 2008
G.A.H.........................................Georg Albert H.Halling - Copenhagen 1914 - 1937
Gaida..........................................Rikke Søs Hummelgaard / Gaida Smykker - Stenløse
G.A.L.........................................Georg Alex Langballe - Ballerup 1983 - 1997
GANDAR..................................GANDAR - Copenhagen K 1987 - 1990
Gandar.......................................Jon H.E. Hom / Gandar - Svanke 2002 - 2006
G.Andresen...............................Gunnar Andresen - Viborg 1955 - 1993
Ganzhorn-L...............................Bent Ganzhorn-Larsen - Copenhagen 1971 - 1975
Garcia.......................................Shely Garcia Fyhn / Garcia Pearls and silver - Varde 2007 - 2007
Gartner.....................................Alfred Gartner - Copenhagen 1916 - 1937
Garvin...................................... Erik Aaberg Garvin - Frederiksværk 1964 - 1974
G.A.S........................................Gustav Adolf Sællstrøm - Copenhagen 1945 - 1955
GASCHAU...............................Wilfred Gachau / Gaschau Jewellery & Design - Copenhagen 2008 - ?
GAYM......................................Jigsae - Højbjerg 2010 - ?
GB............................................Esta-Es - Copenhagen 2009 - ?
G.B...........................................Fir.Georg Binau's Eftf. - Hellerup 1937 - 1947
G.B...........................................Gotfred Brøchner - Århus 1947 - 1992
G.B...........................................G.Binau - Copenhagen 1893 - 1937
G.B.B.......................................Godtfred B.Brøchner - Silkeborg 1913 - 1937
G.B.B.......................................Godtfred B.Brøchner - Silkeborg 1937 - 1967
GBG.........................................Guldfynd AB A/S - Horsens 1994 - 1998
G.Binau....................................Fir.Georg Binau's Eftf. - Hellerup 1937 - 1947
G.Binau....................................Fir. Georg Binau's Eftf. - Hellerup 1948 - 1968
G.Binau....................................G.Binau - Copenhagen 1893 - 1937
G.Bj..........................................G.Bjerregaard - Aalborg 1919 - 1937
G.Br.........................................Gunnar Brokholm - Hadsten 1972 - 1995www.nobelantik.dk
G.Br.........................................Gunnar Brokholm / Mysse Aps - Aarhus 1996 - 1996
G.Brøchner..............................Gottfred B.Brøchner - Silkeborg 1913 1937
G.Brøchner..............................Godtfred B.Brøchner - Silkeborg 1937 1957
G.B.S........................................G. Borgstrøm Sølvvarefab - Hvidovre 1951 - 1973
GC............................................Gøsta Christensen - Randers 2000 - ?
GD............................................Gerson Davidsen - Copenhagen 1904 - 1937
GD............................................Gideon Davis / Gian - Arhus 1987 - 1991
G.D...........................................Grethe Drescher - Copenhagen 1953 - 1963
G.D.& Co.M.............................Lundtofte Design - Lyngby 1976 - 1992
GDK..........................................Peter Kempel Hansen / Greedy.dk - Copenhagen 2005 - 2010
G.E............................................Gunnar Thorvald Ekberg - Copenhagen 1967 - 1973
Geist..........................................Erik D. Geist - Århus C 1986 - 1992
G.E.J.........................................G.Ellegaard Jørgensen - Århus 1954 - 1964
Ge.J...........................................Georg E. James - Hellerup 1974 - 1975
Gemma......................................KimSchmidt / Gemma AB, Eric Gewers - Randers 1996 - 1997
GENEF......................................Marie Genefke - Vejle 2011 - ?
Georg Jensen...........................Georg Jensens Sølvsmedie - Frederiksberg/Copenhagen 1956 - ?
Georg Jensen Sølvsmedie.........Georg Jensens Sølvsmedie - Frederiksberg/Copenhagen 1956 - 2001
Georg Jensen & Wendel A/S....Georg Jensen & Wendel A/S - Copenhagen K 1951 - 1998
GERDA LYNGGAARD...........Gerda Lynggaard - Copenhagen 1991 - 1994
Gert L........................................Lintrup Guld & Sølv - Esbjerg 1975 - ?
Gert Mortensen........................Gert Mortensen - Copenhagen 1969 - 1976
GEWE........................................GEWE v/Moltke-Leth - Lyngby 1992 - 1994
GEY...........................................Michel Genevey - Holte 1993 - 1995
G.E.& B.....................................Enquist & Burchard - Copenhagen 1968 - 1975
GF.............................................Grønland-Forsyning - Grønland 1982 - 2005
GF..............................................J. Krogh Hansen og Oliver Høj Nybo / Goldfingers - Copenhagen 2006 - ?
G.F............................................G.Fulbius - Copenhagen 1893 - 1937
G.F............................................Gerson Fingeret - Copenhagen 1970 - 1973
GFAB........................................Guldfynd AB A/S - Horsens 1994 - 1999
G.Frankel..................................Anton Georg Frankel - Næstved 1926 - 1937
G.Fulbius..................................G. Fulbius - Copenhagen 1893 - 1937
GG............................................Gabrielsens Guldsmedie - Egtved 1979 - 2005
G.G.......................................... G. Guldbrandsen - Vejle 1893 - 1937
G.G...........................................Guldbrand Guldbrandsen - Vejle 1937 - 1967
GGB.........................................Gregor Grazyna Bonczyk - Århus C 1990 - 1997
GGD.........................................GaadybsGuld Aps - Ejby 2008 - ?
G.G.E........................................Fir. G.G. Etalage - Højbjerg 1966 - 1973
G.GI.........................................Georg Gleerup - Copenhagen 1950 - 1960
G.Guldbrandsen.......................G. Guldbrandsen - Vejle 1893 - 1937
G.H..........................................Gunvor Helleberg - Vedbæk 1971 - ?
G.H...........................................Gottfred Henry Hoppe - Slagelse 1943 - 1964
GH............................................Gerhard Hansen - Stadsguardein 1960 - 1971
G.Hat........................................G. Hatting - Copenhagen 1960 - 1971
GHG.........................................Graaehovind Guld Aps - Copenhagen 2011 - ?
GHo...........................................Gunhild van der Horst / GHO Sølvsmedeværksted - Årre 1994 - 2002
G.Hoppe...................................Gottfred Henry Hoppe - Slagelse 1943 - 1964
G.H.P.......................................Georg Hellesen Petersen - Copenhagen 1938 - 1948
GI.........................Advarsel !!!! Kontakt straks myndighederne - efterforskes for for lødighedssvindel - GAUGUIN TRADING Aps cvr./ v/ den dømte plattenslager Troels Olivero
GIA......................Advarsel !!!! tro ikke på lødigheden - efterforskes for ukorrekt lødighedsstempling - GAUGUIN TRADING Aps / v/ den dømte plattenslager Troels Olivero
G.I.F.A.....................................Guldsmedenes indkøbsforening - Glostrup 1959 - 1994
GIFA...........................................Smykkekædens A/S - Brøndby 1994 - ?
GIG..........................................Henning Skovgaard / Guldsmeden i Glamsbjerg - Glamsbjerg 1994 - ?
GIIC.........................................Guld Invest International - Helsingør 1990 - 1993
Gitte Qvist.................................Gitte Qvist - Hvidovre 1966 - 1973
Gitte.........................................Gitte Jørgensen / Smykkebiksen - Maribo 2006 - 2008
Gitte..........................................Gitte Jørgensen & Kurt Nelsen / Smykkebiksen I/S - Maribo 2008 - ?
Gitte Bjørn...............................Gitte Bjørn - Fredensborg 2002 - ?
Givenchy...................................Givenchy Danmark - Holte 1992 - 1993www.nobelantik.dk
G.J............................................Georg Jensen - Birkerød 1904 - 1937
G.J............................................Georg Jensen's Sølvsmed - Frederiksberg/ Copenhagen 1937 - ?
Gjersen....................................Guldsmed Tina Gjersen - Risskov 1995 - 1997
GJERSEN.................................Tina Gjersen-Sav / Guld og Galleri - Rudkøbing 2010 - ?
Gjer.T......................................... Tina Gjersen Andersen - Rudkøbing 1985 - 1986
G.J.& W....................................Georg Jensen & Wendel A/S - Copenhagen K 1948 - 2001
G.Jø...........................................Grete Jørgensen - Maribo 1988 - ?
G.K...........................................G.B. Kolling - Rønne 1893 - 1948
G.K............................................Guld Kælderen v/Muller - Copenhagen 1967 - 1973
G.Kj...........................................Søren Georg Kjeldsen - København 1943 - 1963
GKJ.............................................Guldkjær Aps - Copenhagen 2010 - ?
G Kolling....................................G.B. Kolling - Rønne 1893 - 1948
GKV.............................................Kim Vedebech - Kolding 2005 - ?
GL .............................................Gran & Laglye - Copenhagen 1906 - ?
G.L..............................................G. Lander - Kalundborg 1893 - 1937
GL...............................................Lintrup Guld & S¿lv, Esbjerg 1984
GLAD...........................................Lars Glad - Copenhagen 1995 - ?
G.Lander....................................G. Lander - Kalundborg 1893 - 1937
Glenstrup....................................Leo Hotmann Glenstrup - Hørsholm 1976 - 1981
G L.S.........................................G. Laurits Sørensen - Rødby 1902 - 1937
GM.............................................Gullmakeren / Sølv-expressen Aps - Åbybro 1997 - 1997
G.M........................................... Gert Leo Mortensen - Copenhagen 1960 - 1981
GME..........................................G.M.E. L.& F. Jørgensen - Sabro 1990 - 1995
GME..........................................G.M.Edlefsen - Odense C 1986 - 1989
G.Mortensen..............................Gert Mortensen - Copenhagen 1969 - 1976
G.N...........................................Georg Vilhelm Nielsen - Søborg 1948 - 1973
G.& N.......................................A.Grim&H.Niebuhr - Copenhagen 1893 - 1937
GN............................................Golden Nordic v/O.Maisted - Rødovre 1988 - 1992
G .NYT.....................................A/S GULDNYT - Roskilde 1970 - 1973
G.O...........................................C.G.Olsen - Nakskov 1893 - 1937
GO............................................ Marketing Aps. - Farum 1983 - 1991
Go............................................Gunnar Ottosen / GO-Mark Marketing Aps - Vissenbjerg 2011 - ?
GOD..........................................Godtbergsen & Espersen - Kolding 1991 - ?
Go.H..........................................Hans Chr.Gotthard Hansen - Næstved 1944 - 1964
GOL..........................................Golanav/E.S.Sørensen - Vedbæk 1977 - 1985
Golf...........................................Ahmad El-Hassan / Golfens Guldsmed - Odense 2000 - ?
Gorm J.......................................Jørgen Gorm Jessen - Humlebæk 1970 - 1973
Gottlob......................................S.P. Gottiob - Kalundborg 1905 - 1937
G .P........................................... Gerhardt Piester - Copenhagen K 1985 - 1991
GP.............................................Peder Gustav Pedersen - Tårnby 1913 - 1937
GP.............................................Gitte Pedersen - Holbæk 2006 - ?
G.P.B.........................................G.P. Bøttcher - Aalborg 1908 - 1937www.nobelantik.dk
G Ph..........................................Grethe Phillipsen - Copenhagen 1968 - 1975
G.Piester......................................Gerhardt Piester - Copenhagen K 1980 - 1991
GPM............................................Per Maegaard Jensen - Bogensen 1999 - ?
G.P.N.........................................Georg Pagh Nielsen - Copenhagen 1963 - 1973
G Prz..........................................Gilbert Preetzmann - Åbyhøj 1969 - 1995
G.Q............................................Gitte Qvist - Hvidovre 1966 - 1973
GR.............................................Gert Rasmussen - Copenhagen SV 1983 - 1991
GRA...........................................Erik Graversen - Ø.Assels 1974 - 1977
Graeser.......................................Adam Bentzen Graeser - Copenhagen 1919 - 1937
GRAM........................................Guldsmed Gram - Horsens 1994 - ?
Granner.......................................Anne Skou / Granner Design - Glostrup 2003 - 2003
GRAVE......................................Niels Grave - Odense C 1990 - 2000
Gravør Micheelsen......................Svend-Erik Micheelsen - Hvidovre 2005 - 2008
Gravør Micheelsen I/S...............Gravør Micheelsen I/S - Glostrup 1976 - ?
GR.B..........................................Gregers Bunch - Charlottenlund 1985 - ?
G.R.Design.................................G.R.Design I/S - Karby 1989 - 1992
Grethe Drescher.........................Margrethe Drescher - Copenhagen 1953 - 1963
Griegst......................................Arje Griegst - Copenhagen K 1978 - ?
G.RING....................................Ghita Ring - Copenhagen V 1987 - 1988
G.RING....................................Ghita Ring - Copenhagen V 1992 - ?
GRITH.......................................Grith Hørding Pedersen - Copenhagen 2010 - ?
GRO.........................................John Groser - Vallensbæk Strand 1982 - 1988
GRO.........................................Gro Sigfrid Teig - Lejre 2009 - 2009
Gro N.......................................Otto Gro-Nielsen - Erslev 1987 - 2008
GRS.........................................Georg Rolf Schachner - Hirtshals 1988 - ?
GRUBE.....................................Maria Grube - Copenhagen 2005 - 2006
GRUNDTVIG..........................Carsten Grundtvig Sørensen - Rungsted Kyst 1989 - ?
Grunnet.....................................Vald. Grunnet - Vejen 1906 - 1937
Gry...........................................Gry Hvidberg / Gry`s Unika - Hammel 2002 - 2005
Grønlund...................................L. Grønlund - Ukendt 1893 - 1937www.nobelantik.dk
GRØNLYKKE..........................Louise Grønlykke - Vanløse/ Copenhagen 1983 - ?
GS.............................................Golf Guld / Golden Star Aps - Copenhagen 1996 - 1999
GS.............................................Gitte Soee Aps - Thisted 2011 - ?
G.S...........................................Firmaet Georg Sørensen - Copenhagen 1937 - 1947
G.S.............................................Kaj V.G.A. Sællstrøm - Copenhagen K 1952 - 1988
G.S...........................................Willi Paul Scheelke - Tønder 2003 - 2008
GSA...........................................Unik & Design - Aalborg 2011 - 2011
GSA...........................................Ulrik Andersen / Perleforum - Aalborg 2011 - ?
gsc...........................................Wilfred Gachau / Gaschau Jewellery & Design - Kolding 2007 - 2008
G.S.D.......................................G.S.Design v/Gail Spence - Kolding 1985 - 1997
Gs Design.................................G.S.Design v/Gail Spence - Kolding 1987 - 1997
G.S.J........................................Guldsmed Gunnar Jensen - Holbæk 1977 - 1986
G.S.R.......................................GULDSMEDERINGEN - Esbjerg 1987 - 1999
GST.........................................Guld + Sølv Team - Nørreballe 1980 - 1983
GSW.........................................Egmont Respons / Golden Swan AB - Copenhagen 1999 - 1999
G.SØ........................................PERLE MODE v/G.Sørensen - Skovlunde 1988 - 1993
GT...........................................Grabowski Trading - Copenhagen NV 1992 - ?
G.T..........................................G.Traberg - Fredericia 1943 - 1964
G.U..........................................G.Urfeldt - Aalestrup 1917 - 1937
GU...........................................GULDKÆDEN v/Mads Øster - Odense C 1986 - 1996
gu............................................Susanne Guldberg / Guldberg Smykker - Holbæk 2007 - ?
GUCCI......................................Gucci - Copenhagen 2003 - 2011
GUCCI......................................House of Watches A/S - Copenhagen 2001 - ?
Gugga......................................Au-Art / K. Ingvarsdottir - Copenhagen 1998 - 1999
GULDBRANDSEN..................Torben Guldbrandsen Madsen - Copenhagen K 1992 - ?
Guldbrandsen...........................J. Guldbrandsen - Horsens 1909 - 1937
Guldringen................................Guldringen v/Oscar Osbak - Copenhagen 1963 - 1994
Guldsmedien...........................Anette Nørgaard Nielsen - Esbjerg 1998 - 2004
Guldsmedien...........................Anette Nørgaard Nielsen & Henrik N. Nielsen - Esbjerg 2005 - 2008
Guldsmedien...........................Henrik N.Nielsen - Esbjerg 2008 - ?
Guldsteen..................................Fir.Chr.Guldsteen - Odense 1929 - 1939
Guldvirke..................................Guldvirke v/J.L.Sørensen - Hjørring 1988 - ?
Guldvirke..................................Guldvirke v/E. Sørensen - Hellerup 1958 - 1968
Guldvirke..................................Firmaet Guldvirke - Hellerup 1968 - 1987
Gu.P.........................................Gunnar Pedersen - Ikast 1958 - 1973
G.Urfeldt...................................G.Urfeldt - Aalestrup 1917 - 1937
GUS...........................................Susanne Swenson - Aabenraa 2007 - 2008
Gustav Adolf S..........................K.V.GustavA. Sællstrøm - Copenhagen K 1956 - 1988
GV.............................................Gitte Vinston / Vinston Design - Odense 2006 - ?
G.V.E.......................................Guldvirke V/E. Sørensen - Hellerup 1973 - 1987
G.V.E.......................................Guldvirke v/J.L.Sørensen - Hjørring 1988 - ?www.nobelantik.dk
Gvl...........................................Guldvarelageret A/S - Copenhagen 1946 - 1967
G.V.N.......................................Georg Valdemar Nielsen - Copenhagen 1948 - 1973
GWS...........................................Melcher Copenhagen A/S - Copenhagen 2011 - ?
Gylcke......................................Axel Sand Gylcke - Copenhagen 1954 - 1964
G.Z...........................................Grete Zeuthen - Copenhagen 1966 - 1973
GZ.............................................Gabriela Zyskind / Danvar Design - Copenhagen 1998 - 2002
Gøttsche...................................Jacob Christian Gøttsche - Nykøbing F 1911 - 1967

Til toppen


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å Stadsguardien

Copyright 1996 - 2017 www.nobelantik.dk









Kilder.: advokatfirmaet Otello - Patens og Varemærkestyrelsen - Ædelmetalkontrollen samt Force Technology