< sølvstempler danske to tårne sølvmærker danish silvermarks T Forside

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å Stadsguardien



Stempler i dansk sølv og guld

1890 - 2017

T

Copyright 1996 - 2017 - www.nobelantik.dk

Stemplets tekst - - - - - - Ejer - - - - - - - By - - - - - - Start & Ophør


T..........................................................Turm Guld & Sølv - Kirke Såby 1972 - ?
T.A......................................................Thorkild Aistrup - Copenhagen 1947 - 1958
T.A......................................................Torben Andkjær - Århus 1980 - ?
Taanum................................................Orla Gunnar Taanum - Odense 1947 - 1973...
TACTUS.............................................T. Skronski - Copenhagen 1993 - 1994
Tage.....................................................Tage Andersen - Skanderborg 1991 - ?
TAJ......................................................Taj. Mahal - Copenhagen 1993 - 2003
T.A.J....................................................T.A. Jensen - Rønne 1907 - 1937
T.A.K...................................................Takao Takimoto Cosmo - Copenhagen 1982 - ?
TAL......................................................Taani Lin I/S - Hørning 2010 - ?
Tandrup...............................................Chr. Tandrup - Toftlund 1926 - 1937
TANDU...............................................Tandu Import - Brønshøj 1975 - 1977
TANE..................................................TANE v/ Grete Rappe - Solbjerg 1988 - 1992
Tange................................................Hans Tange Andersen / Guldsmedjen- Jægerspris 2001 - 2011
T.A.R..................................................Torben A. Rogers - Holstebro 1907 - 1937
TAUS...................................................Claus Jensen / TAUS AF 1.9.1998 ApS - Odense 2005 - 2008
Tausen.................................................Hans Tausen Pedersen - Dronninglund 1923 - 1937
TB......................................................Thomas Bønnelykke / Unika guld og sølv - Blåvand 1996 - ?
T.B......................................................Tobi Belefeld - Copenhagen 1975 - 1975
T.B......................................................Torben Bang - Copenhagen 1945 - 1973
TBA.....................................................Tina Bech Alsinger - Kgs. Lyngby 2002
TBE.....................................................Torben Edens - Bramming 1992 - 2009
TBK.....................................................Tina Benedicta Bondvig Knøfler / Timian - Hedehusene 2006 - 2008
TBN.....................................................Thomas Brosbæl Nielsen - Tørring 2001 - 2002
TC........................................................Thomas Christensen / Smykker og kunst - Roskilde 1994 - ?
T.C......................................................Thora O.V. Christiansen - Copenhagen 1907 - 1937
T.C......................................................Thomas Edward Christensen - Nexø 1965 - 1986
T C S.................................................Tina Jørgensen / Valentina smykker - Holmegaard 2000 - 2005
TD........................................................Troll Design - Holbæk 1993 - 1993
TD........................................................Tim Kragh Christensen / Timework Design Aps - Middelfart 2010 - ?
T.D.D...................................................Thorkild Dalsgaard Dyring - Viborg 1970 - 1998
TDK.....................................................Tina Knudsen / TDK Design - Rønde 2009 - ?
TE........................................................Thomas Ehrig - Hvidovre 1986 - 1987
TE........................................................Margit Engell (elendig racerkører) - Nærum 2002 - ?
T.E.......................................................T.F. Erichson - Copenhagen 1893 - 1937
TEA.....................................................Lina Tea Falkesgaard - Copenhagen 1995 - 1997
TED.....................................................Teddy smykker - Allerød 1992 - ?
Teddy..................................................Teddy smykker - Allerød 1976 - ?...
TEGL...................................................Ken Hansen / Tegl Design - Kastrup 2002 - 2005
T.E.H...................................................Torben Ellegård Hansen - Frederiksværk 1967 - 1973
TEIK...................................................Sophie Alice Teik Hansen - Frederiksberg 2007 - 2007
Te.L.....................................................Teddy John Larsson - Allerød 1966 - 1992
Te-Pro..................................................Teknisk produktion - Gadstrup 1987 - 1991
Teresa...............................................Terasa Marie Stieler - Helsingør 2002 - 2004
Terløse.................................................H.C. Terløse - Sorø 1907 - 1937
TEZER.................................................Niels Ruddy Hansen Aps - Brønby 2004 - 2009
T.F.......................................................Torben Frisch - Skælskør
T.F.......................................................T. Foght - Copenhagen 1893 - 1937
T.F.......................................................Tonny Fredberg Østergaard - Farsø 1986 - ?
T.Foght................................................T. Foght - Copenhagen 1893 - 1937
T.FREDBERG.....................................Tonny Fredberg Østergaard - Farsø 1986 - ?
T.F.ØSTERGAARD............................Tonny Fredberg Østergaard - Farsø 1986 - 1997
TG.......................................................Tom Steen Günther / virkeligheden - Faaborg 1995 - 2000
TG.......................................................Sissi S. Rasmussen / Troldgrenen - Stenderup 2009 - 2010
T.G.M..................................................Torben Guldbrandsen Madsen - Copenhagen 1975 - ?
TGS....................................................Gitta Petersen / Tornerose guld og sølv - Fakse 1993 - 2001
TH........................................................Thony Hadersland / TH import - Sønder Felding 1994 - 2000
TH........................................................Torben Hansen - Copenhagen K 2004 - ?
T.H......................................................Th. Halgreen - Copenhagen 1893 - 1957
T.H......................................................Th. Halgreen Eftf - Copenhagen 1957 - 1967
T.H......................................................Toni Hamburger - Copenhagen 1972 - 1980
Th.A....................................................Th. Andersen - Odense 1973 - 1988
THA...................................................Tommy Halberg - Kastrup 2004 - 2004
Thaidan................................................Thaidan - Næstved 1976 - 1981
T. Han...............................................Margit Hansen / Pigernes guld og sølv - Copenhagen K 1999 - 2003
Th.B....................................................T.F. Blinkenberg - Hjørring 1905 - 1937
Th.C....................................................Thomas Carlsson - Copenhagen 1981 - 1984.
Thede.................................................Anne Thede Lorenzen - Roskilde 1998 - ?
The.H...................................................Th .Hofmann Hansen - Odense 1947 - 1973
The.H...................................................Theodor Hansen - Odense 1920 - 1948
Thei.....................................................Henriette Theilgaard / Guld og granit - Esbjerg 2001 - ?
THEI....................................................Henriette Theigård / Guld og granit - Esbjerg 1992 - 1993
THEIL................................................Marianne Theil - Copenhagen 2005 - 2007
THEIL................................................Marianne Theil - Fårup 2010 - ?
Thiel Kragh...........................................Thiel Kragh - Copenhagen 1966 - 1973
Thejls...................................................Jens Christian Thejls - Copenhagen 1962 - 1972
Thejls...................................................Jens Christian Thejls - Copenhagen 1973 - 1989
Th.F.....................................................Th. Frederiksen - Viborg 1916 - 1937
Th.F & S..............................................Th. Frederiksen & søn - Copenhagen 1949 - 1987
T.H.H...................................................Torben Holck Hoffmann - Århus 1969 - 1973
Th.H....................................................Th.M. Harthimmer - Copenhagen 1893 - 1937
Th.Harthimmer......................................Th.M. Harthimmer - Copenhagen 1893 - 1937
Th.Herss...............................................Theodor Valdemar Herss - Copenhagen 1912 - 1937
Third Planet.......................................Michel van den Heuvel - Copenhagen V 2000 - 2006
Th.J......................................................Thorvald Jørgensen - Helsingør 1934 - 1954
THL.......................................................Tina Hvilshøj Larsen - Kjellerup 1998 - 2005
Th.M....................................................Peter Thorvald Mikkelsen - Copenhagen 1921 - 1967
TH. MARTHINSEN..............................Fredericia Sølv Aps - Fredericia 1994 - 1999
Th.Meier..............................................Thorvald Nielsen Meier - Copenhagen 1917 - 1948
Th.M.H................................................Th.M. Harthimmer - Copenhagen 1893 - 1937
T.H-N..................................................Torben Hinge-Nielsen - Copenhagen 1956 - 1966
THO.....................................................Thomas Højland Auktioner (solgt til Bruun Rasmussens auktioner) - Copenhagen NV 2005 - 2008
THOMAS SABO..................................Martin Krannz - Risskov 2008 - 2011
Th.N....................................................C.T.S. Nielsen - Copenhagen 1905 - 1937
Thor Selzer...........................................Thor Selzer - Copenhagen 1968 - 1991
THORA.................................................Hjørdis Thora Hvanndal / Ice design - Copenhagen K
Thorum................................................Sven Thorum - Roskilde 1939 - 1973
Thorvald Bindesbøll
Th.Ottosen...........................................Th. Ottosen - Hobro 1911 - 1957
Th.O & S.............................................Th. Ottosen - Hobro 1955 - 1973
Th.P.....................................................Thorvald Petersen - Aarhus 1920 - 1937
THIRD.................................................Michel van den Heuvel - Copenhagen V 2001 - 2006
Th.s.....................................................Theodor Sabroe - Copenhagen 1937 - 1973
Th.Sabroe............................................Theodor Sabroe - Copenhagen 1937 - 1973
Th.Th...................................................Theodor Thorgreen - Copenhagen 1914 - 1937
Thue...................................................Jan Thuesen / Juveler Thuesen - Aarhus 2001 - 2005
THUE..................................................Jan Thuesen / Skoffer & Thuesen - Aarhus 2006 - ?
Th.V..................................................Thangaratnam Vijeyakanthan / Happy Interprise - Randers 1996 - 2001
Thy.......................................................Peter Jensen / Thy sølv - Snedsted 1999 - ?
TI.........................................................L. Lauritsen - Lemvig 1988 - 2000
TIA......................................................Tina Skronski / Galleri Tactus - Copenhagen 1993 - 1994
TIB......................................................Lisbet Nielsen / Tibello Aps - Aalborg 2011 - ?
TIE......................................................Øivind Kaae / Timelight Aps - Kokkedal 2010 - ?
Tik......................................................Tina Kronhorst - Hellerup 2006 - 2006
TIK.....................................................Tina Illum Dormehl / Tina Kronhorst smykker - Svaneke 2010 - ?
Tilla......................................................Tilia v/ O.H.G. Eriksen - Åbyhøj 1963 - 1974
Tina S..................................................Tina Siersbøl - Dragør 1995 - 2001
Tina Skronski.......................................Tina Skronski - Copenhagen 1993 - 1994
Tine R..................................................Tine Rosendahl - Lyngby 1967 - 1974
T.J.......................................................Tage Jansen - Aarhus 1935 - 1945
T.J.......................................................Tage Jansen - Odder 1947 - 2008
TJD......................................................T+J Design - Næstved 1991 - ?
T.Jensen...............................................T.A. Jensen - Rønne 1909 - 1937
T.J.J.....................................................Toni J. Jepsen 6 co - Copenhagen 1968 - 1973
T.Jø.....................................................Tilly Jønsson - Copenhagen 1953 - 1963
TJS.....................................................Tove Lissie Jensen - Hillerød 2003 - 2004
TJ-S..................................................Henning Roslund / T & J støb - Næstved 2008 - ?
TK.......................................................Tonny Bjørn Klentz - Copenhagen 1986 - 1988
TK.......................................................Thomas Kjær Christiansen - Copenhagen N 2004 - ?
T.K.A..................................................Torben Kilde Andersen - Copenhagen 1966 - 1982
T.L.......................................................Torben Larsen - Ølstykke St 1965 - 1992
T.L.......................................................Th. Larsen - Copenhagen 1893 - 1937
T.L.......................................................Torben Lind - Copenhagen NV 1996 - ?
TLA......................................................Theis Læssøe - Glostrup 2007 - ?
T.L-M..................................................T. Linder-Madsen - Viby Sj. 1967 - 1992
TLV......................................................Tine Lindhard Vejsnæs - Copenhagen K 2009 - ?
T.M......................................................Torben Hermann Meier - Copenhagen 1944 - 1990
TMB......................................................Dechen Wangmo / Tenzin Møn Butik - Stege 2011 - ?
TN......................................................Marianne Obel / Thorvald Nielsen A/S - Viborg 1986 - 1994
TN.......................................................Marianne Obel / Thorvald Nielsen - Viborg 1995 - 2001
T.N......................................................Th. Nielsen - Copenhagen 1893 - 1910
T.N.......................................................Th. Nielsen - Fakse 1911 - 1957
TNH.....................................................Tom Hansen - Højbjerg - 1982 - 1998
T.N.M..................................................Thorvald Nielsen Meier - Copenhagen 1931 - 1961
TNT.....................................................Trading & Consult - Bagsværd 1987 - 1989
T.Nø....................................................Tom Nørup Nielsen - Åbyhøj 1975 - 1980
TO.......................................................Lene Tofteng Hansen - Herlev 2005 - 2007
T.O......................................................Th. Ottosen & søn - Hobro 1955 - 1973
To.A....................................................Torben Andersen - Frederikssund 1976 - 1985
TOBIAS...............................................Martin Tobias Jacobsen - Charlottenlund 1989 - 1994
Toftegaard............................................T & J.G. Toftegaard - Hadsten 1989 - ?
TOGO.................................................Takako Tullin - Søborg 2010 - ?
TOH....................................................Thomas O. Heller - Copenhagen 1981 - 1986
TOJ....................................................Tom Jersø - Copenhagen K 2008 - ?
TOK....................................................Tonny Kristensen - Valby 1989 - 1997
Tolstrup...............................................Karl Tolstrup - Bryrup 1917 - 1937
TOM...................................................Blicher Fuglsang - Odense 2002 - 2003
To.M...................................................Tomo guld & sølv - Hørsholm 1968 - 1988
Torn J..................................................Torn Jørgensen - Århus 1992 - ?
Tom J...................................................Tom Jørgensen - Hadsten 1992 - 2004
TOM J...................................................Torn Jørgensen - Frederiksberg 1988 - 1990
TONE BESTELAND...................................Tone Besteland - Næstved 2011 - ?
To.O....................................................Torben Overgaard - Århus 1986 - 1992
TO.O...................................................Torben Overgaard - Hinnerup 1972 - 1979
TOP.....................................................Top import v/ C. Sperma - Copenhagen 1982 - 1984
TOPHØJ..............................................Stig A. Tophøj - Aars 1988 - 1990
To.R....................................................Tora Rosenkilde - Randers 1913 - 1937
Torp.....................................................Johan Torp - Århus 1970 - ?
TO TANKER.......................................V & L Juul - Gentofte 1981 - ?
T.P.......................................................Th. Petersen - Randers 1893 - 1937
T.P.......................................................Tessie. Petersen / Tessies - Rødovre 1996 - ?
T.P.S...................................................T.P. Sørensen - Hobro 1893 - 1937
T.P.Sørensen........................................T.P. Sørensen - Hobro 1893 - 1937
TR.......................................................Tilla Rebsdorf - Toftlund 1987 - 1990
TR.......................................................Jette Høj / Tranquebar - Humlebæk 2004 - 2004
TR.......................................................Rene Sørensen (Plattenslager) og Martin Leinstein / Trendfighter I/S - Aalborg 2009 - 2011
Trab.....................................................Anker Trab - Fyn 1966 - 1973
Traberg................................................N.C. Traberg - Kolding 1893 - 1937
Trap.....................................................Jytte Grethe Trap - Frederikssund 1969 - 1973
TRAP...................................................Grethe Trap - Frederiksværk 1986 - 1993
TRI.....................................................Annelise Jensen / Timeless Aps - Nakskov 1998 - 1999
T.Ric....................................................Tina Richter Petersen - Stenløse 1988 - 1992
TRIC...................................................Tina Richter Petersen - Slangerup 2003 - 2007
TRIER...............................................Trine Trier Rosendahl - Copenhagen Ø 2003 - ?
Trine.................................................Trine Starup - Hørve 2005 - ?
TROLDGRENEN.................................Sussi S. Rasmussen - Stenderup 2008 - 2009
TS.......................................................Tim Kragh Christensen / Timework of Scandinavia Aps - Middelfart 2003 - 2009
TS.......................................................Tim Kragh Christensen / Timework of Scandinavia Aps - Middelfart 2011 - ?
T.S.......................................................Toegerd S. Suduroy / Grinidin - Færøerne 1987 - 1995
T.S.......................................................Traberg sølv & plet - Fredericia 1943 - 1963
T.& S...................................................Thyme & søn - Kalundborg 1902 - 1937
T.S.......................................................TEKA sølv aps - Copenhagen 1977 - 1980
T.S.A...................................................Tage Steen Andersen - Nykøbing F 1976 - 2009
T.S.A...................................................Tage Steen Andersen / Ewami - Nykøbing Falster 2009 - ?
TSD.....................................................Thor Steine / TS Design - Randers (Valby) 1992 - 2006
TSD.....................................................Torben Støvring - Randers 1992 - 2007
TSI......................................................Thomas Sabo international - Åbyhøj 1993 - 1998
TSJ......................................................Thomas Sten Jørgensen / Sten & Stones - Brønshøj 2007 - ?
T.S.J....................................................Tom Søgaard Jensen - Hedehusende 1964 - 1988
TSL......................................................Tom Stjernholm Lundsten - Køge 2004 - ?
T.S.L....................................................Tage Selsøe-Larsen - Copenhagen 1947 - 1992
T.S.M...................................................Thor Selzer Madsen - Copenhagen 1962 - 1972
TSP.....................................................Torben Skov Pearls - Hellerup 2003 - ?
TSR.....................................................Th. Skat-Rørdam - Præstø 1981 - 1983
T.S.R...................................................Th. Skat-Rørdam - Copenhagen 1958 - 1973
T.Sv.....................................................Torben Svendsen - Copenhagen 1961 - 1973
TSV.....................................................Ina & Torben Svendsen - Solrød Strand 1988 - 1999
T.S.V...................................................Torben S. Vestergaard - Løgstrup 1977 - 1981
T.T.......................................................Tove Tønnesen - Copenhagen 1969 - 1973
TTC.....................................................Tomas Tex Cenius Hansen - Copenhagen 2005 - 2006
TTF.....................................................Trine Tanja Falsled - Ringsted 1999 - ?
T.& T..................................................Thøgersen & Thisted - Copenhagen 1930 - 1940
T+T.J...................................................3+3 jewellers - Kirke Såby 1971 - 1973
TU........................................................Ali Kürkqü / Turquoise - Silkeborg 2002 - ?
TUK.....................................................Tuk Clorius - Virum 1982 - 1986
TURBO.................................................Turbo 2 - Aarhus 1995 - 2007
Tuv......................................................Hugo Tuver - Horsens 1979 - 1982
Türck K................................................Jørgen Türck Kallesen - Copenhagen 1958 - 1983
TUT...................................................Tine Kragh Osbeck / Guldsmed Tut - Sorø 2011 - ?
TV......................................................TV Shop / TV 3 Shop A/S - Copenhagen Ø 1994 - 2000
TV......................................................Tonie Vedel - Aarhus 2008 - 2010
Tvenstrup.............................................R.H. Tvenstrup - Randers 1893 - 1937
Tvenstrup.............................................Allan Tvenstrup - Randers 1938 - 1998
T.V.J....................................................Torben Vedebech Jensen - Vejle 1986 - ?
T.V.M..................................................Thorkild Viggo Munk - Copenhagen 1937 - 1957
T.W.....................................................Torsten Axel L. Willen - Copenhagen 1952 - 1962
TW.......................................................Tim Kragh Christensen / Timework of Scandinavia Aps - Middelfart 2005 - 2009
TW.......................................................Tim Kragh Christensen / Timework design Aps - Middelfart 2010 - ?
TWW...................................................Tonny Weber Wollesen - Vamdrup 1981 - 1983

Til toppen


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å Stadsguardien

Copyright 1996 - 2017 www.nobelantik.dk









Kilder.: advokatfirmaet Otello - Patens og Varemærkestyrelsen - Ædelmetalkontrollen samt Force Technology